Skip to content
.:
Komuna e Gostivarit
Gostivar, Shkolla e mesme teknike komunale përcolli maturantët

Gostivar, me 17 Maj – 2017Gostivar Shkolla e mesme teknike komunale përcolli maturantët 12

Shkolla e mesme teknike komunale “Gostivari”, organizoi ceremoninë e maturantëve.

Manifestimi u nderua me pjesëmarrjen e një delegacioni nga Komuna e Gostivarit.

“Ne si përfaqësues të Komunës ndodhemi sot këtu për t’u përgëzuar për sukseset e juaja shembullore të arritura dhe për t’u uruar për këtë festë tuajën.

Ju nxënësit e kësaj shkolle jeni të veçantë sepse të veçanta i keni drejtimet të cilët Ju edhe me kaq shkollim keni arritur të profesionalizoheni dhe të specializoheni në fusha të caktuara. Jemi thellë të bindur që nga kjo sfidë e deritanishme e shkollimit Ju jeni të përgatitur mirë, të pjekur, energjik, keni maturinë e duhur dhe vizion të qartë për të sfiduar dyert e akademisë. Ju dëshirojmë shëndet dhe shumë sukses në hapërimet e mëtejshme”, tha para të pranishmëve përfaqësuesja e Sektorit për Arsim, Kulturë dhe Sport në Komunën e Gostivarit, zonj. Nafije Zendeli – Ziberi.

Lexo më shumë...
 
Komuna morri kompetencat mbi Universitetin e Punëtorëve në Gostivar

Gostivar, me 11 maj – 2017Komuna morri kompetencat mbi Universitetin e Punëtorëve në Gostivar 3

Këshilli i Komunës së Gostivarit mbajti seancën e 37-të me radhë, në të cilën fillimisht miratuan deklaratën me të cilën u dënua dhuna e ushtruar ndaj deputetëve dhe ekipeve të mediave në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë.

"Në emër të grupeve të këshilltarëve të përfaqësuar në Këshillin e Komunës së Gostivarit, bashkërisht vendosëm të dënojmë aktet e dhunshme të 27 Prillit në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, ku huliganët sfiduan demokracinë funksionale. Aktet e tilla janë të papranueshme dhe si të tilla nuk duhet të përsëriten. Me këtë rast, inkurajojmë organet kompetente që ngjarjet të zbardhen në tërësi dhe fajtorët të dalin para drejtësisë", tha këshilltari Zhupani në emër të kolegëve të tij.

Pikë e rëndësishme e rendit të ditës dhe që u miratua me shumicë votash, ishte vendimi për marrjen për sipër të Universitetit të Punëtorëve në Gostivar, me çka, kompetencat mbi këtë institucion, tani e tutje do t’i takojnë Komunës së Gostivarit.

Lexo më shumë...
 
Gostivari shënoi Ditën e Evropës - 9 Majin: Bejta: Maqedonia shumë shpjet do të inkuadrohet në BE

Gostivar, me 9 Maj – 2017Gostivari shënoi Ditën e Evropës - 9 Majin Bejta Maqedonia shumë shpjet do të inkuadrohet në BE 3

Gostivari edhe këtë vit e vazhdoi traditën për shënimin 9 Majit – Ditës së Evropës, me të ftuar ambasadorët e grupit të Vishegradit.

Fillimisht, kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta priti në takim në kabinetin e tij, ambasadorin e Republikës së Hungarisë, shkëlqesia e juaj, z. Laszlo Istvan Dux, si dhe zëvendësambasadorin e Republikës së Çeiksë, shkëlqesia e juaj, z. Jozef Brozh, për të vijuar pastaj në manifestimin që këtë vit u mbajt në Shkollën Fillore “Mustafa Kemal Ataturk”, në Gostivar.

Në fjalimin e tij, kryetari Nevzat Bejta potencoi që Maqedonia si territor i takon Kontinentit të Evropës, dhe shoqëria jonë nuk rrugë tjetër për të ecur përpara, për prosperitet, demokraci, drejtësi dhe barazi.

Lexo më shumë...
 
Nevzat Bejta: Hazbi Idrizi do të ngele drita e pashuar për shqiptarët

Gostivar, me 8 maj – 2017Nevzat Bejta Hazbi Idrizi do të ngele drita e pashuar për shqiptarët 14

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe nënkryetar i Bashkësisë së Njësive të Vetëqeverisjes Lokale – BNJVL, Nevzat Bejta mori pjesë në mbledhjen komemorative në nder të kryetarit të ndjerë të Komunës së Bogovinës, Hazbi Idrizi.

Para të pranishmëve, në emër të kryetarëve të komunave, fjalë mbajti kryetari i Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

“Në emër të qytetarëve dhe kryetarëve të Komunave, u shpreh ngushëllime për humbjen e madhe që na ndodhi me vdekjen e kryetarit të Komunës së Bogovinës, Hazbi Idrizi. Flas si kryetar komune, si nënkryetar i BNJVL-së, por mbi gjitha si një shok dhe mik i të ndjerit. Bashkë me Hazbiun plotë 16 vite kemi bashkëpunuar në shumë projekte të ndryshme që kishin për synim përmirësimin dhe ndërtimin e kushteve për vendbanimet tona. Hazbiu ishte i veçantë. Na jepte këshilla të mira dhe e kishim si koordinator të mrekullueshëm për punët e mira që shkonin në të mirë të qytetarëve. Hazbiu ishte i veçantë, sepse e udhëhiqte komunën e tij me plot vullnet dhe dashuri, respektonte dhe nderonte çdo banorë të vet dhe jo rastësisht Komuna e Bogovinës dallohet prej komunave të tjera”, tha Bejta, duke shtuar që në Bashkësinë e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale – BNJVL, si anëtar i Këshillit Drejtues jepte kontribut të madh në sferën e ekonomisë.

Lexo më shumë...
 
Mirënjohje për kryetarin Nevzat Bejta nga Medreseja “Isa Beu”

Gostivar, me 4 Maj - 2017Mirënjohje për kryetarin Nevzat Bejta nga Medreseja Isa Beu 7

Kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta ka marrë pjesë në ceremoninë e përcjelljes së gjeneratës së gjashtë të medresanteve të Medresesë "Isa Beu", paralelja e vajzave në Gostivar.

"Uroj gjeneratën e gjashtë të medresanteve të Gostivarit, duke u dëshiruar atyre që të vazhdojnë studimet universitare dhe të kontribojnë për shoqërinë dhe qytetin e Gostivarit", tha mes tjerash kryetari Bejta.

Myftiu i Gostivarit Shaqir Fetahu, në fjalimin para të pranishmëve në ceremoni, mes tjerash falënderoi kryetarin Nevzat Bejta për mbështetjen e dhënë në organizimin e jetës fetare dhe veçmas për funksionimin e Medresesë "Isa Beu", paralelja e vajzave në Gostivar.

Lexo më shumë...
 
U përkujtuan dëshmorët e luftës së vitit 2001

Gostivar, me 5 Maj – 2016U përkujtuan dëshmorët e luftës së vitit 2001 8

Me rastin e 5 Majit, ditës së dëshmorëve të kombit shqiptar, një delegacion i kryesuar nga kryetari i Shoqatës së Veteranëve Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare me në krye Fazli Veliun, kryetarët e komunave të Gostivarit, Nevzat Bejta dhe Vrapçishtit Bajram Kadrija, si dhe funksionarëve tjerë lokal dhe qendror nga Gostivari dhe Vrapçishti, bënë homazhe në vendprehjet e dëshmorëve të luftës së vitit 2001.

Homazhet filluan ë fshatin Negotinë në vendprehjen e dëshmorit Naser Ademi për të vijuar në fshatin Kalishtë te vendprehja e dëshmorit Refik Iljazi dhe fshatin Banjicë në vendprehjen e dëshmorit Hisë Fazliu.

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta u shpreh që 5 Maji është një ditë e veçantë sepse shënohet si dita e dëshmorëve të Kombit Shqiptar.

Lexo më shumë...
 
Kryeparlamentari Talat Xhaferi, vizitën e parë zyrtare e bëri në Komunën e Gostivarit

Gostivar, 28 Prill – 2017Kryeparlamentari Talat Xhaferi vizitën e parë zyrtare e bëri në Komunën e Gostivarit 7

Kryetari i Ri i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi vizitën e parë zyrtare pas emërimit në krye të dhomës ligjdhënëse, e bëri në Komunën e Gostivarit me ç’rast u prit nga kryetari i Komunës, z. Nevzat Bejta dhe administrata komunale.

“Për mua si kryetar komune, administratën komunale dhe qytetarët e Gostivarit sot është një ditë e veçantë për shkak se kryetari i ri i Parlamentit vizitën e parë zyrtare e bënë në Komunën e Gostivarit. Komuna e Gostivarit është vendlindja e kryetarit të ri të Parlamentit të Republikës së Maqedonisë”, u shpreh kryetari Bejta, duke shfrytëzuar nga rasti që kryeparlamentarit, z. Talat Xhaferi në emër të tij, administratës dhe qytetarëve të Gostivarit të ia uroj emërimin në këtë post shtetëror.

Kryeparlamentari Xhaferi me këtë rast përgëzoi qytetarët për gjakftohtësinë e treguar në momentet kritike që kaloi Maqedonia.

Lexo më shumë...
 
<< Fillim < Mëparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Vijuesi > Fundi >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

e-Leje Ndërtimi

elejesq

eRegullativa

eRegullativa

e-Tatime

e-tatime-online

Maps

maps-small

Aktuale

h-n-b-7

multiculturalism

furnizime-publike

 npkomunaleclink-t

Për qytetarët me pengesa

Bejtyl Lushi, Visar Rustemi, Bekim Neziri
042 218 167
Persona për komunikim me qytetarët te cilët kanë ndonjë shkallë pengese me qëllim të ofrimit të ndihmës

Elaborat ekologjik

Studimi për vlerësimin e ndikimit ndaj mjedisin jetësor të projektit për sistemin e gazsjellësit Nacional në Maqedoni, krahu Shkup-Gostivar-Kërçovë
 

Statistika

Members : 3
Përmbajtje : 1085
Content View Hits : 2343598