Skip to content
.:
Komuna e Gostivarit
Inaugurohet Xhamia e re në fshatin Debresh, Bejta: Objektet fetare asnjëhere nuk do të mbesin shkretë

Gostivar, me 12 Qershor – 2017Inaugurohet Xhamia e re në fshatin Debresh Bejta Objektet fetare asnjëhere nuk ngelin shkretë 7

Me organizimin e një ceremonie solemne të dielën në fshatin Debresh u inaugurua objekti i Xhamisë së re “Rabia”, e ndërtuar me kontributin e banorëve të fshatit.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte Kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta i cili para të pranishmëve shprehu lumturinë e tij që në kohën e qeverisjes së tij në territorin që mbulon Komuna e Gostivarit po ndërtohet shumë Xhamia të reja.

“Ndërtimi i objekteve fetare është një vlerë e madhe për shoqërinë tonë. Objektet fetare asnjëherë nuk do të mbesin shkretë. Xhamitë do të vizitohen sa të ketë besimtarë mbi tokë”, tha Kryetari Bejta i cili me këtë rast drejtuesve të Xhamisë dhe Muftinisë së Gostivarit u ndau lejen e ndërtimit, krahas vendimin që Bashkësisë Fetare Islame t’i dhurohet toka ku u ndërtua objekti i Xhamisë së Re.

Lexo më shumë...
 
U mbajt iftari kolektiv, Bejta: Ky organizim i afron qytetarët

Gostivar, me 10 qershor – 2017U mbajt iftari kolektiv Bejta Ky organizim i afron qytetarët 7

Në hapësirat e Bashkësisë Fetare Islame përballë Qendrës për Kulturë në Gostivar, të shtunën u shtrua iftar kolektiv i organizuar nga Komuna Ejup në bashkëpunim me Komunën e Gostivarit.

Në një atmosferë festive, rreth 2000 persona shijuan iftarin kolektiv, ku të pranishëm ishin edhe një delegacion i gjerë prej 50 vetash i kryesuar nga kryetari i Komunës Ejup, Remzi Ajdin, deputetë, këshilltarë dhe funksionarë të tjerë qeverisë turke.

Në fjalimin e tij, kryetari Nevzat Bejta u shpreh se ky iftar i afron qytetarët e Gostivarit, u sjell dashur me njëri tjetrin, dhe se qëllimi i Ramazanit është që të ndihmohemi dhe të afrohemi me njeri tjetrin.

Lexo më shumë...
 
Zyrtare, binjakëzohen Komuna e Gostivarit dhe Komuna Ejup

Gostivar, me 10 qershor – 2017Zyrtare binjakëzohen Komuna e Gostivarit dhe Komuna Ejup  3

Përmes një ceremonie solemne të mbajtur në sallën e Këshillit Komunal u zyrtarizua akti i binjakëzimit të Komunës së Gostivarit dhe Komunës Ejup të Stambollit. Akti i nënshkrimit u bë nga krerët z. Nevzat Bejta dhe z. Remzi Ajdin.

Para të pranishmëve kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta potencoi që: “Me Komunën e Ejupit kemi pasur bashkëpunim të vazhdueshëm dhe ishte e natyrshme që të iniciojmë binjakëzimin mes dy Komunave”.

Lexo më shumë...
 
Zyrtarizohet iniciativa për vëllazërim të Komunës së Gostivarit me Komunën Ejup të Stambollit

Gostivar, me 9 Qershor – 2017Zyrtarizohet iniciativa për vëllazërim të Komunës së Gostivarit me Komunën Ejup të Stambollit 3

Vendim për vëllazërim të Komunës së Gostivarit me Komunën e Ejupit (Stamboll) të Republikës së Turqisë ishte vendimi i parë i aprovuar nga shumica e këshilltarëve në seancën e 38-të me radhë.

Me këtë vendim, zyrtarizohet iniciativa e ndërmarrë nga drejtuesit e dy komunave, ndërkaq ceremonia e shpalljes zyrtare pritet të bëhet brenda muajt qershor, respektivisht muajt të Ramazanit.

Para këshilltarëve u drejtua shefi i kabinetit të Kryetarit të Komunës, z. Bashkim Hasani i cili vuri në dukje që: “Brenda muajt qershor një delegacion i Komunës së Gostivarit i kryesuar nga kryetar, z. Nevzat Bejta qëndruan për vizitë në Republikën e Turqisë ku u vizituan disa Komuna të Stambollit”.

Lexo më shumë...
 
Demaskohet kurthi qesharak i opozitës: Futën revista në Komunën e Gostivarit për të akuzuar Bejtën

Nga informacione të dala prej një partie opozitare mësohet se në Gostivar ata janë përpjekur të akuzojnë Kryetarin e Komunës z. Nevzat Bejta duke futur dhe me pas duke fotografuar në Komunën e Gostivarit një revistë të cilësuar si mjet informimi kundër qeverisë së Turqisë, transmeton portali nga Shkupi, Aktuale.MkKomuna e Gostivarit

Duke u përpjekur të mashtrojnë qytetarët dhe besimtarët gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, ky akt vjen vetëm pak ditë pas vizitës së suksesshme të z. Bejta në Turqi, ku ai u takua me kryetarë të disa komunave atje. I pyetur për këtë rast, Kryetari i Komunës së Gostivarit tha se dënon çdo tentativë politike dashakeqëse që tenton të gënjejë njerëzit, sidomos e bërë gjatë muajit të Ramazanit.

“Ne si komunë kemi bashkëpunim shumë të mirë me shumë komuna nga Republika e Turqisë, dhe gjatë këtij muaji të Ramazanit bëjmë edhe iftare të përbashkëta me qytetarë te komunës sonë, të organizuara në bashkëpunim me komunat turke.

Lexo më shumë...
 
Grupi i fëmijëve të rritur në Kopshtet e Gostivarit përfundoi ciklin parashkollor

Gostivar, me 7 Qershor – 2017Grupi i fëmijëve të rritur në Çerdhet e Gostivarit përfundoi ciklin parashkollor 1

Me shfaqen e prezantuar në Qendrën për Kulturë në Gostivar, grupi i fëmijëve të rritur në tre çerdhet e Institutit Nacional Çerdhja për Fëmijë "Gëzimi fëmijëror", ka përmbyllur vitin dhe nga muaj Shtator do të fillojnë shkollimin në klasë të parë.

Manifestimi u ndoq nga një delegacion i Komunës së Gostivarit i drejtuar nga sekretarja, zonj. Ditmire Shehu.

Në manifestim morën pjesë një numër i madh i prindërve, ndërkohë që ciklin parashkollor e përmbyllën gjithsej 160 fëmijë nga në tre çerdhet e Institutit Nacional Çerdhja për Fëmijë "Gëzimi fëmijëror”, në Gostivar.

Lexo më shumë...
 
Bejta, artistëve: Jeni pasqyrë e kombit

Gostivar, me 6 Qershor – 2017Kryetari Bejta takoi drejtuesit e SHKA Jahi Hasani premton mbështetje edhe në të ardhmen  15

Kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta priti në kabinetin e tij një delegacion të Shoqërisë Kulturore Artistike “Jahi Hasani”, e cila sapo është kthyer nga një tur i suksesshëm aktivitetesh kombëtare dhe ndërkombëtare.

Duke iu drejtuar trupës së artistëve, kryetari Bejta u shpreh që roli dhe misioni që ata kanë është fisnik, human dhe, mbi të gjitha, në mbrojtje të interesit kombëtar.

"Çdo pjesëmarrje juaja në evenimente të ndryshme kulturore brenda dhe jashtë shtetit, prezanton kulturën, ritet, doket dhe zakonet e bukura kombëtare. Faleminderit që jeni pasqyra e kombit," tha z. Bejta.

Lexo më shumë...
 
<< Fillim < Mëparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Vijuesi > Fundi >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

e-Leje Ndërtimi

elejesq

eRegullativa

eRegullativa

e-Tatime

e-tatime-online

Maps

maps-small

Aktuale

h-n-b-7

multiculturalism

furnizime-publike

 npkomunaleclink-t

Për qytetarët me pengesa

Bejtyl Lushi, Visar Rustemi, Bekim Neziri
042 218 167
Persona për komunikim me qytetarët te cilët kanë ndonjë shkallë pengese me qëllim të ofrimit të ndihmës

Elaborat ekologjik

Studimi për vlerësimin e ndikimit ndaj mjedisin jetësor të projektit për sistemin e gazsjellësit Nacional në Maqedoni, krahu Shkup-Gostivar-Kërçovë
 

Statistika

Members : 3
Përmbajtje : 1085
Content View Hits : 2343619